W rocznicę wprowadzenie w Polsce stanu wojennego

Nie płacz mamo, że Święta tak blisko,
A ja ciągle nie wracam do domu,
(…)

Nie płacz mamo, gdy przyjdzie Wigilia
Daj na puste miejsce kromkę chleba.
A gdy gwiazda się pierwsza zaświeci,
Wymów słowa, że tak było trzeba.

 

W pierwszych dniach stanu wojennego internowano około 5 tys. osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tys., w więzieniach znalazła się znaczna część krajowych i regionalnych przywódców "Solidarności", doradców, członków komisji zakładowych dużych fabryk, działaczy opozycji demokratycznej oraz intelektualistów związanych z "Solidarnością".

 

15 grudnia w Tuligłowach odbyła się Wieczornica Patriotyczna z okazji 32. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Głównym tematem był los internowanych.

W związku z tym młodzież zaprezentowała przedstawienie pt. „Wigilia internowanych”. Akcja toczyła się w celi obozu dla internowanych działaczy "Solidarności" w wigilijny wieczór 1981 roku.

Uczestnicy wieczornicy wysłuchali kilku wierszy tematycznie związanych z odczuciami więźniów spędzających Święta Bożego Narodzenia z dala od bliskich, od rodziny oraz piosenek przez nich śpiewanych.  Przygotowane prezentacje pokazały warunki w jakich przebywali internowani oraz ich działalność związaną z wytwarzaniem różnego rodzaju „pamiątek” takich jak: pieczątki, nadruki na koszulkach, znaczki, kartki świąteczne i inne. Na koniec wyświetlony został krótki film dokumentalny „Więzienie obóz dla internowanych – Gębarzewo”, będący relacją byłych więźniów tego obozu, internowanych w stanie wojennym.