Bardzo blisko do Betlejem…

Podczas, gdy wielu zabiega o jak najlepsze przygotowanie się do świat Bożego Narodzenia robiąc zakupy, wigilijne dania i ostatnie porządki, z Jarosławia wyruszają kolędnicy, by do Betlejem – przysiółka Rudołowic, wraz z kolędą i życzeniami przynieść Betlejemskie Światełko Pokoju. 20 grudnia już po raz czternasty wyruszyła grupa kolędnicza pod przewodnictwem Weteranów Turystyki Górskiej.

 

 

Czytaj więcej...

„Ja nie byłem człowiekiem… Ja byłem tylko numerem…”

 

„Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka.

Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija.

Nie ma dobra, które na nią pozwala’’.

 

14 grudnia 2014 r. zakończony został projekt „Auschwitz-Birkenau wpisany w historię Tuligłów”, realizowany od 15 września przez Grupę Nieformalną „Koło Miłośników Tuligłów”, która przygotowała wniosek i opracowała program, przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Tuligłów. Projekt dofinansowany był z dotacji przyznanej ze środków konkursu „Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”, w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, nadzorowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Regionalnych Operatorów: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundacja Generator Inspiracji, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”.

Czytaj więcej...

Konkurs Bożonarodzeniowy „Stół Wigilijny”

Wśród dziewiętnastu uczestników bożonarodzeniowego konkursu „Stół wigilijny”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów, które reprezentowało Lokalną Grupę Działania Pogórze Przemysko-Dynowskie. Konkurs odbył się 13 grudnia 2014 r. w Rzeszowie w Galerii Nowy Świat. Głównym celem konkursu było promowanie najlepszych potraw wigilijnych oraz kultywowanie lokalnych tradycji bożonarodzeniowych. Oprócz dań każda grupa miała zaprezentować wystrój stołu wigilijnego. W tym szczególnym przedświątecznym czasie, pomimo braku śniegu, który buduje klimat świąt Bożego Narodzenia,  udział w konkursie pozwolił jego uczestnikom na rozpoczęcie osobistego przygotowania do radosnego rodzinnego świętowania.

Czytaj więcej...

"Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby".

11 listopada to dla nas Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Czas niewoli dla ziemi jarosławskiej, dla naszej miejscowości był jeszcze dłuższy, gdyż trwał 146 lat, tj. od 1772 r., kiedy to po pierwszym rozbiorze Austria otrzymała całą południową Polskę po Zbrucz ze Lwowem, Sanokiem, Przemyślem, Jarosławiem, po Kraków, ale bez Krakowa (83 tys. km² oraz 2,7 mln mieszkańców).

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 r., czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1938 r.

W tym dniu próbujemy przenieść się myślami do tamtych czasów, bo jak powiedział Jerzy Waldorf: "Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby". Nie sposób cieszyć się wolnością, zapominając o kilku pokoleniach Polaków, którzy o Niepodległą Polskę walczyli zbrojnie oraz o tych, którzy dbali o zachowanie tożsamości narodowej narażając na represje siebie i najbliższych. 

 

Czytaj więcej...

Trzecia michalicka pielgrzymka z Pruchnika do Przemyśla

13 września 2014 r. odbyła się Trzecia Piesza Dziękczynna Pielgrzymka Śladami Świętego. Jak co roku, rozpoczęła się w miejscu urodzenia bł. ks. Bronisława Markiewicza, tj. w Pruchniku, a zakończyła w katedrze w Przemyślu, gdzie ks. Bronisław otrzymał święcenia. Tym razem w Pruchniku od 12 do 14 września odbywały się uroczystości związane ze Świętem Patrona miasta i gminy, w które wkomponowała się pielgrzymka.

 

Czytaj więcej...

Dożynki powiatowe w Sośnicy

W 7 września w Sośnicy odbyły się Powiatowo – Gminne Dożynki, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu oraz Urząd Gminy Radymno. W imprezie licznie uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz mieszkańcy gminy i innych miejscowości.

 

Czytaj więcej...

Jarmark Jarosławski

W sobotę 30 sierpnia 2014 r. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów uczestniczyło w Jarmarku Jarosławskim zorganizowanym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Burmistrza Miasta Jarosławia. Podczas Jarmarku odbył się Wojewódzki Finał Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, organizowany od 2000 r. Na imprezę przybyli wystawcy z całego Podkarpacia i zaprezentowali tradycyjne regionalne potrawy i wyroby.

 

Czytaj więcej...

Dożynki diecezjalne w Dukli

W Sanktuarium Św. Jana z Dukli 31 sierpnia 2014 r., w 600 lecie urodzin Patrona Polski i Archidiecezji Przemyskiej, odbyły się XXXI Dożynki Archidiecezjalne zorganizowane przez Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Przemyskiej, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Powiat Krośnieński, Gminę Dukla oraz Klasztor OO. Bernardynów.

 

Czytaj więcej...

Tornistry na dobry początek roku szkolnego

Caritas pomaga dzieciom wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny. Głównym celem kampanii „Tornister pełen Uśmiechów” jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla dzieci i młodzieży. Kolejny finał „Tornistra pełnego uśmiechów” odbył się 24 sierpnia 2014 r..

 

Czytaj więcej...

Z Tuligłów do Jarosławia. Drugi etap pielgrzymki szlakiem Św. Jakuba.

W słoneczny sobotni ranek 23 sierpnia tuligłowscy pielgrzymi pod przewodnictwem Panów Jacka Hołuba i Dariusza Balickiego wyruszyli z Tuligłów do Jarosławia, aby wytyczyć drugą część alternatywnego szlaku Św. Jakuba. Pielgrzymka rozpoczęła się od krótkiej modlitwy w kościele parafialnym w Tuligłowach.

 Pielgrzymi przed kościołem parafialnym w Tuligłowach. Początek drugiego odcinka szlaku z Przemyśla do Jarosławia przez Tuligłowy.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 3