Konkurs Bożonarodzeniowy „Stół Wigilijny”

Wśród dziewiętnastu uczestników bożonarodzeniowego konkursu „Stół wigilijny”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów, które reprezentowało Lokalną Grupę Działania Pogórze Przemysko-Dynowskie. Konkurs odbył się 13 grudnia 2014 r. w Rzeszowie w Galerii Nowy Świat. Głównym celem konkursu było promowanie najlepszych potraw wigilijnych oraz kultywowanie lokalnych tradycji bożonarodzeniowych. Oprócz dań każda grupa miała zaprezentować wystrój stołu wigilijnego. W tym szczególnym przedświątecznym czasie, pomimo braku śniegu, który buduje klimat świąt Bożego Narodzenia,  udział w konkursie pozwolił jego uczestnikom na rozpoczęcie osobistego przygotowania do radosnego rodzinnego świętowania.

 

Stowarzyszenie przygotowało 12 tradycyjnych dań, wśród nich: kwas z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z ziemniakami, groch z kapustą, karpia w galarecie, kutię, struclę, gołąbki z kaszy gryczanej, barszcz z uszkami. Oprócz tego ciasteczka i ciasta. Na stole znalazło się wiele elementów dekoracyjnych: szopka bożonarodzeniowa wykonana przez jednego z mieszkańców Tuligłów, świąteczne bombki, a do tego tradycyjnie opłatek i Pismo Święte.  

Stowarzyszenie reprezentowali: Dorota Kubas, Bożena Wańkowicz, Marta Zajchowska, Małgorzata Stec, Piotr Kuźma i Marian Mazurek. Swoją obecnością całą grupę wspierali Wójt Gminy Rokietnica Pani Bożena Gmyrek, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Kondrat oraz Dyrektor Biura LGD Pogórze Przemysko-Dynowskie Pani Agata Szmulik.

Udział w konkursie był nie tylko okazją do zaprezentowania Stowarzyszenia, tuligłowskich tradycji, ale równocześnie możliwością wymiany doświadczeń i poznania umiejętności oraz tradycji różnych regonów Podkarpacia.