Pamięci nie da się zgładzić…

(…) Mgła nad lasem - jak wtedy, tak i teraz. Roztrzaskane czaszki - jak wtedy, tak i teraz. Szczątki ubrań i butów - jak wtedy, tak i teraz (…)

10 kwietnia 2014 roku mieszkańcy Tuligłów oddali hołd pomordowanym w Katyniu i innych miejscach na terenie Związku Radzieckiego oraz ofiarom smoleńskiej katastrofy.

 

 

Na uroczystą Mszę Świętą za ś.p. Janinę Fetlińską, przybyli przedstawiciele władz samorządowych z Przewodniczącym Rady Gminy panem Jerzym Kondratem, uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuligłowach wraz Pocztem Sztandarowym i wychowawczynią panią Mirosławą Pająk oraz członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów.

Po zakończeniu Mszy Św. nastąpiła krótka modlitwa przy Katyńskim Dębie Pamięci znajdującym się na placu sanktuaryjnym w intencji wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Modlitwę poprowadził ksiądz proboszcz Mariusz Marciniec. Następnie wyżej wymienione delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Uroczystości przy Tablicy Pamięci zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni Boże coś Polskę. 

 

Janina Fetlińska  (z domu Galicka)

Urodziła się 14 czerwca 1952 roku w Tuligłowach, zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. 

Po skończeniu szkoły podstawowej razem z rodziną wyjechała z Tuligłów. Ukończyła Liceum Medyczne Pielęgniarstwa w Krakowie, zdobyła dyplom pielęgniarki i zaczęła pracę w Klinice Chirurgii Szczękowej. Po dwóch latach stażu rozpoczęła studia na Wydziale Pielęgniarskim Akademii Medycznej w Lublinie.

Z dyplomem magistra pielęgniarstwa, a następnie od 1986 roku także z tytułem doktora nauk medycznych, przeprowadziła się do Ciechanowa i poświęciła pracy w organizacji służby zdrowia.  Mój zawód, pielęgniarstwo, nauczył mnie patrzeć na drugiego człowieka jak na osobę, której zawsze powinnam udzielić pomocy w potrzebie - pisała o sobie.

Od 1977 roku kierowała Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Kadr Medycznych, a potem - Wojewódzkim Ośrodkiem Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia, Biurem Ciechanowskiego Konsorcjum Zdrowia, ciechanowskim oddziałem Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego.

Od 1996 roku była wicedyrektorem Instytutu Edukacji Zdrowotnej w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku, a od 2002 roku profesorem i dyrektorem Instytutu Ochrony Zdrowia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie, o utworzenie której sama wcześniej długo walczyła.

Pod koniec lat 90. została działaczem AWS i radną powiatu ciechanowskiego. Potem w PiS. W 2005 roku została senatorem PiS, a także członkiem rady politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Jako senator VI i VII kadencji ceniona była za poświęcenie i troskę wobec zwykłych ludzi oraz pracę na rzecz służby zdrowia.

Nigdy nie przyjęła żadnego odznaczenia poza dwoma medalami: "Za zasługi dla Miasta Ciechanowa"  i "Za zasługi dla Województwa Ciechanowskiego".

Jako specjalista od organizacji służby zdrowia dużo publikowała. Zaś jako prezes Obywatelskiej Koalicji "Tytoń albo zdrowie" i szefowa Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ w Ciechanowie, animatorka Ciechanowskiego Tygodnia bez Papierosa, otrzymała nagrodę Białego Kruka za promowanie akcji "Rzuć palenie razem z nami".

Jako senator angażowała się w walkę o budowę obwodnic dla Płocka i Ciechanowa. Zasłynęła też z różnych, czasem kontrowersyjnych, wystąpień na forum Senatu. Broniła przydrożnych krzyży stawianych ofiarom wypadków, które warszawscy drogowcy zaczęli usuwać, chciała oddać hołd białoruskim lotnikom, którzy zginęli w czasie pokazów w Radomiu, kierując samolot na las, a nie na widzów. Ostatnio prosiła o interwencję ministra spraw zagranicznych, by zajął się sprawą sprzedawanych w Wilnie kopert, na których Józef Piłsudski i AK przedstawieni są jako oprawcy narodu litewskiego na równi z Hitlerem i Stalinem.

Mieszkańcy Tuligłów szczególnie zapamiętają jej wizytę 15 sierpnia 2009 roku na uroczystości rozpoczęcia roku jubileuszowego w naszym Sanktuarium. Wtedy w imieniu swoim i sióstr Zofii i Genowefy przekazała sukienki wotywne dla cudownego obrazu Matki Bożej.

15 sierpnia 2011 roku biskup Władysław Bobowski dokonał poświęcenia Tablicy Pamięci przy „Katyńskim Dębie Pamięci” znajdującym się na placu sanktuaryjnym, a następnie odsłonięcia tejże Tablicy. Tablica została ufundowana przez Duszpasterzy oraz Parafian z Tuligłów w dowód wdzięczności i ku pamięci przyszłych pokoleń.

Od tego czasu jest to miejsce ważne dla mieszkańców Tuligłów. Przy Katyńskim Dębie Pamięci odbywają się uroczystości patriotyczne upamiętniające tragiczne losy Polski i Polaków z 1940 i 2010 roku. Zarówno katastrofa smoleńska, jak i zbrodnia katyńska, dotknęły naszą społeczność, gdyż pod Smoleńskiem tragicznie zginęła pani senator Janina Fetlińska, natomiast w Miednoje został zamordowany st. post.  Jan Gaweł.