Letni wypoczynek dla dzieci

Już po raz czwarty Stowarzyszenie zorganizowało Półkolonię dla dzieci z Tuligłów i sąsiednich miejscowości. Tegoroczna odbyła się w dniach 14 – 25 lipca. Dzięki życzliwości wielu ludzi i instytucji udało się przygotować i zrealizować ciekawy program.

Połowę czasu, tj. pięć dni dzieci spędziły poza miejscem zamieszkania, wyjeżdżając na wycieczki krajoznawcze. W dniach 16-17 lipca, podczas wycieczki dwudniowej zwiedziły Kopalnię Soli w Wieliczce i bawiły się w Parku Rozrywki „Dinolandia” w Inwałdzie. Tam niewątpliwie każdy znalazł dla siebie coś ciekawego (niektórzy chcieli się nawet zgubić wśród dinozaurów aby tylko zostać dłużej w świecie dobrej zabawy). Pod koniec pierwszego dnia wycieczki, dzieci uczestniczyły we Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, odprawionej przez wieloletniego proboszcza Tuligłów ks. Stanisława Słowińskiego. Drugi dzień mali i nieco starsi turyści spędzili w Bielsku-Białej. Najpierw, po krótkiej wędrówce, wyjechali wyciągiem gondolowym na Szyndzielnię, podziwiając piękną panoramę miasta. Po krótkim spacerze do schroniska, najwytrwalsza grupa powędrowała z przewodnikami nieco dalej – na Klimczok. Po południu wszyscy udali się do Wytwórni Filmów Rysunkowych, by dowiedzieć się jak do niedawna odbywało się nagrywanie ulubionych bajek takich jak „Bolek i Lolek”, „Reksio”. W drodze powrotnej do domu uczestnicy wycieczki zatrzymali się na chwilę w ukochanym mieście św. Jana Pawła II, w Wadowicach

Kolejna wycieczka to wyjazd do Sandomierza. Tutaj dzieci zwiedziły rynek, podziemną trasę turystyczną, Bazylikę Katedralną, podziwiały piękny widok z Bramy Opatowskiej, kościół św. Jakuba, przeszły wąwozem Królowej Jadwigi i Furtą Dominikańską (tzw. Ucho Igielne). Wielką atrakcją był niewątpliwie rejs statkiem po Wiśle, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Największym zaskoczeniem były Góry Pieprzowe. Niepozorne pagórki, gęsto porośnięte drzewami i krzewami,  okazały się nie lada wyzwaniem. Niektórzy ostatkiem sił zdobyli szczyt.

Podczas trzeciej wycieczki, tym razem na Roztocze, dzieci zwiedziły Zamość, a szczególnie Ogród Zoologiczny i rynek. Po południu nieco czasu spędziły w Zwierzyńcu. Tu obejrzały kościół na wodzie. Następnie z okien autokarów zobaczyły słynnego szczebrzeszyńskiego świerszcza stojącego w rynku. Bardzo ciekawym okazało się zwiedzanie zagrody chłopskiej z XIX w. w Guciowie. Sympatyczni przewodnicy oprowadzili grupę po zabudowaniach skansenu i zaprezentowali najciekawsze eksponaty. Ostatnim etapem był Krasnobród, gdzie dzieci zobaczyły „Kapliczkę na wodzie” i Sanktuarium Maryjne.

Oprócz tych wycieczek, pojechały do Rzeszowa do kina Helios na bajkę 3D „Samoloty 2”.

Oprócz wycieczek odbyły się warsztaty fotograficzne, podczas których zainteresowani poznali podstawy fotografii. Wiedza teoretyczna znalazła zastosowanie w praktyce podczas sesji zdjęciowej w plenerze. Następnie zostały wybrane i omówione najciekawsze zdjęcia. Ta część Półkolonii wiązała się z realizacją projektu „Wakacje z obiektywem” sponsorowanego przez PGNiG SA w Warszawie.

Poza warsztatami fotograficznymi odbyły się  warsztaty rękodzielnicze i plastyczne. Te z kolei odbyły się dzięki wsparciu ze strony Lokalnej Grupy Działania Pogórze Przemysko-Dynowskie. Z otrzymanych materiałów wykonane zostały odlewy gipsowe, ramki na zdjęcia, biżuteria ekologiczna, obrazki itd.

Amatorzy sportu dużo czasu spędzili w sali gimnastycznej i na szkolnym boisku. Największą popularnością cieszyła się piłka nożna i tenis stołowy. Podczas Półkolonii można było pośpiewać i obejrzeć kabaret w wykonaniu aktorów-ochotników.

 

Serdeczne podziękowania organizatorzy składają:

Krajowej Radzie Izb Rolniczych w Warszawie,

Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu SA,

Lokalnej Grupie Działania Pogórze Przemysko-Dynowskie,

Towarzystwu Ubezpieczeń Wzajemnych TUW (Biuro Regionalne Rzeszów),

Firmie EUROBUS,

Pani Wójt Bożenie Gmyrek,

Panu Maciejowi Niec z firmy Eko-Line,

Księdzu Stanisławowi Słowińskiemu,

Dyrekcji szkoły w Pewli Ślemieńskiej,

Księdzu Proboszczowi Mariuszowi Marcińcowi,

Wszystkim życzliwym osobom z Tuligłów i sąsiednich miejscowości, dzięki którym dzieci mogły odpoczywać na Półkolonii

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację Półkolonii lub z życzliwością przyjmowali i gościli dzieci (szczególnie podczas ww. wycieczek)

Wychowawcom i wolontariuszom.