Agrobieszczady 2014

2 sierpnia 2014 r. rozpoczęły się w Lesku trwające dwa dni XIX Targi Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa „Agrobieszczady 2014”, w których po raz trzeci uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów, biorąc udział w konkursie kulinarnym i wystawiając domowe produkty na stoisku. Organizatorami imprezy byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Leski, Burmistrz Miasta i Gminy Lesko oraz Starostwo Powiatowe Lesko.

 

Targom towarzyszyły: promocja lokalnej przedsiębiorczości, rolnictwa i obszarów wiejskich Bieszczad oraz całego Podkarpacia; wystawa zwierząt, kiermasz rzemiosła i rękodzieła ludowego, sprzętu rolniczego i ogrodniczego, roślin ozdobnych i bylin, wystawa żywności ekologicznej oraz prezentacje kulinarne wraz z degustacją potraw regionalnych i tradycyjnych.

Dotychczasowe Targi Rzemiosła i Przedsiębiorczości „Agrobieszczady” zmieniły w tym roku nieco swoją formułę. Zostały poszerzone o leśnictwo i myślistwo. Oprócz tego miejsce dotychczasowego konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo–Smaki Regionów” zajął nowy konkurs „I Podkarpackie smaki myśliwskie”. Konkurs ten obejmował trzy kategorie: produkty z dziczyzny (mięso, wędliny, kiełbasy), przetwory z dziczyzny (danie główne, zupy, bigosy, gulasze, przystawki) oraz napoje regionalne (alkoholowe i bezalkoholowe) sporządzone z darów runa leśnego. Celem konkursu było głównie popularyzowanie produktów i potraw pochodzących z „darów lasu”, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych potrawach i produktach stanowiących dziedzictwo kulinarne kuchni leśnej i myśliwskiej regionu, zapoznanie szerszego grona odbiorców z potrawami kuchni myśliwskiej oraz identyfikacja produktów i potraw wywodzących się z kuchni myśliwskiej, które mogą służyć do budowy produktu turystycznego i marki regionu.

W konkursie „I Podkarpackie smaki myśliwskie” swój produkt "syrop z sosny" zaprezentował pan Marian Mazurek. Oprócz udziału w konkursie, Stowarzyszenie przygotowało stoisko z szeroką ofertę domowych produktów, wśród których były: ciasta, pączki, drożdżówki, kartoflak, placki proziaki, kapuśniaczki, pieczone pierogi z pieczarkami, chleb ze smalcem, nalewki i inne. Oprócz tego, na stole wystawienniczym znalazło się różnorodne pieczywo z piekarni Państwa Janiny i Stanisława Matyja. Wszystkie przygotowane domowe produkty cieszyły się wielkim zainteresowaniem odbiorców, poszukujących oryginalnych smaków, lub tzw. „smaków dzieciństwa”. Trudno się dziwić takiemu zainteresowaniu, gdyż na co dzień producenci oferują towary masowe, w których stosuje się sztuczne ulepszacze i konserwanty.