Półkolonia w Tuligłowach 

Program tegorocznej Półkolonii dla dzieci z Tuligłów i sąsiednich miejscowości był bardzo bogaty. Oprócz zajęć na terenie szkoły odbyło się trzy wycieczki krajoznawcze. Zajęcia plastyczne, warsztaty fotograficzne, gry, zabawy i konkursy, wspólne śpiewanie piosenek i oglądanie bajek to część atrakcji przewidzianych dla uczestników letniego wypoczynku.

 

Podczas wycieczek dzieci zwiedziły wiele miejsc ciekawych historycznie, kulturowo i krajobrazowo.

Zwiedzając Lublin zobaczyły: podziemną trasę turystyczną, Stare Miasto, Bramę Grodzką, Plac po Farze, rynek z ratuszem i kamienicami, Brama Krakowska, Bazylika Relikwii Krzyża Świętego, Archikatedrę Lubelską z niezwykłą zakrystią akustyczną i skarbcem, weszły na Wieżę Trynitarską skąd rozciąga się panorama Lublina. Po obiedzie młodsze dzieci spacerowały z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym, a starsze pojechały do Państwowego Muzeum na Majdanku. Na zakończenie pobytu w Lublinie wszyscy udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej (skansen).

Pełna wrażeń była wycieczka dwudniowa do Zakopanego. Po przyjeździe do stolicy Tatr, pod skocznią na Wielkiej Krokwi czekali przewodnicy, którzy zaprosili wszystkich na spacer Drogą pod Reglami do wylotu Doliny Strążyskiej. Na trasie wycieczki był również Stary Kościółek na Pęksowym Brzysku. Po krótkim odpoczynku na Krupówkach, wśród rozlegających się odgłosów burzy wszyscy wyjechali wyciągiem na Gubałówkę. Tutaj niestety padał deszcz, co uniemożliwiło dłuższy pobyt na górze i spacer w stronę Butorowego Wierchu. Na drugi dzień, po Mszy Św. w zabytkowym Kościółku na Harendzie, turyści ruszyli do Tatrzańskiego Parku Narodowego i udali się szlakiem na Rusinową Polanę. Po powrocie z gór przyszedł czas na zakup pamiątek na Krupówkach. Po obiadokolacji trzy autobusy ruszyły w drogę powrotną, której część mijała wśród migających na nocnym niebie oznak zbliżającej się burzy.

Niezapomniany był z pewnością ostatni kolonijny wyjazd do Baszni Dolnej koło Lubaczowa.

Tutaj w Kresowej Osadzie dzieci brały udział w warsztatach rzemieślniczych: kowalstwo, garncarstwo i makrama. Później dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych; młodsze wyrabiały i piekły pierniczki, a starsze pizzę. Po obiedzie wszyscy korzystali z atrakcji parku zabaw.

Półkolonia zorganizowana została dzięki funduszom z Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz wsparciu sponsorów, tj. Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA w Warszawie – Oddział w Sanoku oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów, które przeznaczyło m.in. środki finansowe pozyskane z Małej Loterii Fantowej.

Wsparcie finansowe ze strony PGNiG SA w Warszawie Oddział w Sanoku umożliwiło realizację projektu "Wakacje z obiektywem". Dzieci uczestniczyły w warsztatach fotograficznych poznając techniki wykonywania i obróbki zdjęć.