Co roku do Betlejem

16 grudnia 2017 r. Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek z Jarosławia po raz siedemnasty wędrowało z Jarosławia do Betlejem, małego przysiółka wsi Rudołowice. Od czterech lat w nocnej wędrówce do szopki betlejemskiej uczestniczą przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów. Zawsze temu wydarzeniu towarzyszy radosna, świąteczna atmosfera. Kolędnicy wędrują w biblijnych strojach śpiewając znane polskie pastorałki. W Betlejem przybysze są bardzo ciepło witani przez tamtejszych mieszkańców oraz gości przybyłych z różnych stron Podkarpacia. Udział w tym wydarzeniu jest czasem bezpośredniego, duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

„Z babcinej spiżarni”

18 listopada odbył się w Jarosławiu konkurs „Z babcinej spiżarni”, w którym po raz kolejny uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów.

Konkurs odbył się w sali sportowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i zgromadził wiele kół gospodyń oraz stowarzyszeń z terenu powiatu jarosławskiego. Reprezentacja Tuligłów, podobnie jak pozostali uczestnicy konkursu, przygotowała tradycyjne przetwory sporządzane według receptur przekazywanych w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Czytaj więcej...

Wieczornica upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości

12 listopada 2017 r. w świetlicy środowiskowej spotkali się mieszkańcy Tuligłów aby poprzez obejrzenie programu słowno-muzycznego oraz wysłuchanie pieśni patriotycznych uczcić 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości w Tuligłowach

Idących do kaplicy na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny witają powiewające na wietrze narodowe flagi. Wskazują miejsce szczególne w pamięci społeczności Tuligłów. Tu, przy obelisku poświęconym osobie Jana Gawła, który oddał życie za Ojczyznę, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. W dniu 11 listopada 2017 r. rozpoczęło się przygotowanie do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Czytaj więcej...

Borusz u progu 1000-lecia 

15 października 2017 r. został podsumowany projekt realizowany prze Koło Miłośników Tuligłów przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Tuligłów. Podczas spotkania z udziałem gości i mieszkańców Tuligłów zaprezentowane zostały efekty kilkumiesięcznej pracy. Oprócz obejrzenia podsumowującego przedstawienia i wysłuchania referatów można było zobaczyć wystawę fotograficzną oraz makietę grodziska. Każdy uczestnik spotkania mógł również zabrać ze sobą folder dotyczący grodziska Borusz, który został opracowany na podstawie zebranych materiałów.

Inspiracją do realizacji projektu była przypadająca w 2018 r. tysięczna rocznica włączenia przez Bolesława Chrobrego Grodów Cerwieńskich do Polski. W czerwcu przyszłego roku będą miały miejsce kolejne wydarzenia związane z tą rocznicą. Zrealizowany zostanie kolejny projekt, który pozwoli jeszcze bardziej spopularyzować wiedzę na temat grodziska Borusz i życia ludzi w średniowiecznym grodzie.  

Czytaj więcej...

Wycieczka szlakiem piastowskim 

Projekt „Borusz u progu 1000-lecia” stał się inspiracją do wycieczki, która odbyła się w dniach 9 – 11 września 2017 r. Historia grodziska Borusz wiąże się z początkami państwa polskiego, dlatego ważne było by uczestnicy projektu poznali odległą historię Polski i dostrzegli związek historii lokalnej z historią kraju. Uczestnicy trzydniowej wycieczki zwiedzili: Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Biskupin, Kruszwicę i Strzelno. Wrażenia są niezapomniane.

Czytaj więcej...

Dożynki powiatowe w Chłopicach 

3 września 2017 r. w Chłopicach odbyły się dożynki powiatowo – gminne. Przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów uczestniczyli w jarmarku produktów i potraw regionalnych.

Czytaj więcej...

Dożynki gminne

27 sierpnia 2017 r. odbyły się w Tuligłowach dożynki gminy Rokietnica. Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy, Rada Gminy oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów. Sołectwa przygotowały wieńce, stowarzyszenia i koła gospodyń zaprezentowały stoły z regionalnymi potrawami. Wystąpiły lokalne kapele i orkiestra dęta. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji dla dzieci.

 

Czytaj więcej...

Święto Mati Bożej Zielnej 

15 sierpnia plac sanktuaryjny w Tuligłowach wypełnia się pielgrzymami zmierzającymi do tronu Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei. Szczególnie starsi niosą w dłoni bukiety, zwane tutaj zielem, złożone z kłosów zbóż, kwiatów i ziół. Parafianie składają w darze dożynkowe wieńce, by w ten sposób podziękować Bogu za obfite plony ziemi.

Czytaj więcej...

Półkolonia

W tym roku półkolonia dla dzieci z terenu gminy Rokietnica odbyła się w dniach 31 lipca – 11 sierpnia. Współorganizatorami byli: Krajowa Rada Izb Rolniczych, Gmina Rokietnica, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów oraz Szkoła Podstawowa w Tuligłowach. Z wypoczynku skorzystało 60 dzieci, chociaż chętnych do udziału w zajęciach było znacznie więcej.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 3