Wycieczka szlakiem piastowskim 

Projekt „Borusz u progu 1000-lecia” stał się inspiracją do wycieczki, która odbyła się w dniach 9 – 11 września 2017 r. Historia grodziska Borusz wiąże się z początkami państwa polskiego, dlatego ważne było by uczestnicy projektu poznali odległą historię Polski i dostrzegli związek historii lokalnej z historią kraju. Uczestnicy trzydniowej wycieczki zwiedzili: Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Biskupin, Kruszwicę i Strzelno. Wrażenia są niezapomniane.

 W Poznaniu wszyscy zwiedzili Park Cytadelę oraz piękny poznański rynek.

 

W Gnieźnie zwiedzanie rozpoczęło się od obejrzenia wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tu wyświetlony został spektakl audiowizualny w 3D o początkach państwowości polskiej. Następnym punktem programu było zwiedzanie Wzgórza Lecha oraz katedry gnieźnieńskiej. Wędrówka po Gnieźnie pozwoliła bliżej poznać pierwszą stolicę Polski.

 

Następny dzień rozpoczął się od spaceru po Polach Lednickich. Przy padającym deszczu turyści przeprawili się promem na wyspę by zobaczyć pozostałości obiektów na Ostrowie Lednickim i poznać okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I.

 

Niezapomniane wrażenia pozostawiło zwiedzanie romańskiej Rotundy św. Prokopa i kościoła NMP ze słynnymi kolumnami romańskimi.

 

Rejs statkiem Rusałka po Jeziorze Gopło oraz wyjście na Mysią Wieżę w Kruszwicy zakończyły bogaty program drugiego dnia zwiedzania.

 

Zwiedzanie osady w Biskupinie było ostatnim punktem wycieczki. I choć na piastowskim szlaku jest wiele miejsc do zwiedzania, trzeba było wracać do domu.