W Tuligłowach powstaje Tradycyjny Sad

Dobiegły końca działania podjęte przez grupę projektową zaplanowane na ten rok szkolny. Uczniowie wraz z opiekunem włożyli dużo pracy w popularyzację wiedzy na temat uprawy czereśni oraz walorów smakowych i odżywczych czereśni. Wykazali się pracowitością, kreatywnością, wielkim zaangażowaniem i sumiennością.

 

Uczniowie przygotowali materiały promocyjne, zorganizowali spotkania z kolegami, rodzicami, dziećmi z przedszkola, rozwiesili plakaty, rozdali ulotki. Na stronie internetowej szkoły w zakładce „Projekt edukacyjny Tradycyjny sad” można znaleźć szczegółowe informacje i dokumentację zdjęciową na ten temat. Zorganizowali spotkanie z sadownikiem panem Mateuszem Szeligą ze Spółdzielni Grupa Producentów Owoców „SZELIGA” z Żurawicy. Odbył się również apel na którym oprócz promocji działań grupy projektowej, społeczność szkolna poznała różne aspekty pracy pszczelarza, poznała wartości odżywcze miodu oraz innych wytworów pracowitych pszczół. Dużą radość sprawił „Czereśniowy dzionek” oraz „Słodki pucharek” . Uczniowie nauczyli się jak badać pH gleby, sadzić i dbać o drzewka owocowe. Zaplanowali całoroczny terminarz prac agrotechnicznych związanych z zakładaniem mini sadu, terminarz ochrony biologicznej. 

Trudności z przygotowaniem terenu, na którym ostatecznie będzie sad, spowodowały iż tymczasowo drzewka rosną tuż obok szkoły. Jesienią, kiedy uczniowie wrócą do szkoły ruszą prace właściwe, a realizacja wszystkich planów spowoduje, że w Tuligłowach będzie kolejne miejsce wartościowe wizualnie, ekologicznie i rekreacyjnie.