Wycieczka w Bieszczady

Wycieczka w Bieszczady zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów 14 lipca rozpoczęła się od porannej zbiórki na parkingu obok szkoły. Tam przywitaliśmy naszego przewodnika pana Jacka Hołuba. Głównym celem było  przejście piesze szlakiem żółtym na Połoninę Wetlińską. Jednak całodniowy wyjazd to nie tylko podziwianie panoramy ze szczytu góry.

Pierwszy postój miał miejsce w Arłamowie, gdzie przywitał nas przydrożny baner promujący Bieszczady i urocza kapliczka umieszczona na drzewie. Pierwsze wspólne zdjęcie zrobione zostało przy wjeździe do Lutowisk - na tle przepięknych bieszczadzkich szczytów. W tej miejscowości pan Jacek zaproponował krótki pobyt na miejscowym kirkucie czyli cmentarzu żydowskim. W Lutowiskach jest on jedną z zachowanych pamiątek po społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową stanowiła większość mieszkańców wsi.

Kolejny punkt wycieczki to Muczne i zagroda żubrów. Mieliśmy dużo szczęścia, gdyż zwierzęta te znajdowały się w pobliżu tarasu widokowego. Po drodze mijaliśmy retorty czyli duże stalowe piece do służące do wypalania węgla drzewnego w warunkach leśnych.

Po wizycie w zagrodzie żubrów autokar skierował się w stronę parkingu, skąd wyruszyliśmy żółtym szlakiem na Połoninę Wetlińską. Przewodnik zwracał szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa w górach, sposoby orientacji w terenie i wzywania pomocy w razie wypadku.

Niezwykłym przeżyciem było zwiedzenie grekokatolickiej cerkwi w Łopience, gdzie znajduje się ikona Matki Boskiej Łopieńskiej Pięknej Miłości.

Ostatnim etapem wycieczki było zobaczenie ruin średniowieczny zamku Sobień znajdującego się przy ujściu potoku Adyszów do Sanu, na granicy Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych, na terenie wsi Manasterzec.

I znów mieliśmy mnóstwo szczęścia w zakresie pogody, gdyż ulewny deszcz spotkał nas dopiero na parkingu w Tuligłowach.

Dziękujemy Panu Jackowi za pokazanie nam piękna Bieszczadów, wiele bieszczadzkich legend i ciekawostek, za doskonały humor i cenne uwagi ratownika GOPR.

Wycieczka częściowo sfinansowana ze środków Stowarzyszenia w ramach przyznanych funduszy z Gminy Rokietnica i zgromadzonych środków własnych w obszarze OPP.