Wiosenne spotkanie zielarskie 

26 marca 2023 r. w Świetlicy Środowiskowej odbyło się drugi spotkania z cyklu „W świecie ziół”, zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów.

Spotkanie rozpoczęła pani prezes Anna Stec, która powitała prelegentkę panią Annę Ciećko oraz wszystkich zebranych.

Pani Ania Ciećko, miejscowy autorytet w dziedzinie ziół, omówiła zagadnienia związane z naturalnymi antybiotykami, przedstawiła właściwości lecznicze ziół rosnących w bliskim otoczeniu człowieka, a wśród nich: geranium, aloesu, żyworódki pierzastej, jeżówki, czarnego bzu, czosnku, dziewanny, babki lancetowatej, sosny, dzikiej róży, rokitnika, różeńca górskiego, głogu, morwy białej, ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego. Część prelekcji Pani Ania poświęciła sposobom leczenia grypy, chorób wątroby, nadciśnienia tętniczego, obniżenia poziomu cukru we krwi. Zachęciła do picia zielonej herbaty, zbierania ziół, robienia domowych syropów i dbania o zdrowie.

Spotkanie chociaż w niewielkim gronie upłynęło w miłej atmosferze. Było okazją do refleksji, wspomnień, dzielenia się swoimi doświadczeniami. Wszyscy zebrani otrzymali broszury „Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym”, w których można znaleźć wskazówki w jaki sposób uprawiać, zbierać i wykorzystywać zioła.

Dziękujemy Pani Ani za poświęcony czas, podzielenie się z nami swoją wiedzą i pasją związaną z ziołami oraz uświadomienie nam, że w swoim otoczeniu możemy znaleźć potrzebne nam leki i zdrowo żyć.