Niedziela Palmowa w Tuligłowach

Niedziela Palmowa to piękne święto rozpoczynające Wielki Tydzień. Uroczysta Suma w kościele parafialnym w Tuligłowach zgromadziła wielu mieszkańców wioski oraz pielgrzymów, którzy przybywają do sanktuarium by uczestniczyć w tym szczególnym wydarzeniu. Mszę św. odprawił Ksiądz Proboszcz Adam Motyka.

To co wyróżnia Tuligłowy na tle wielu okolicznych miejscowości w Niedzielę Męki Pańskiej to właśnie palmy. Najokazalsze mierzą prawie dwanaście metrów i są wykonane podobnie jak kilkanaście innych mierzących ponad dwa metry, przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów.

W Tuligłowach przygotowania do tego święta trwają około trzech tygodni. Wiąże się to z kilkunastoletnią tradycją związaną z wykonaniem wielkanocnych palm. Tworzone są w dużej części z różnego rodzaju suszonych ziół, traw, kwiatów a nawet zbóż oraz kwiatów wykonanych z bibuły. Część wykorzystanego materiału stanowią dodatki zielone w postaci gałązek krzewów.

Ciekawe jest też to, że coraz więcej mieszkańców Tuligłów przybywa do kościoła z palmami wykonanymi w domu. Każda jest inna, oryginalna i piękna.