U progu Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa to jedno z najważniejszych świąt w Kościele i rozpoczyna Wielki Tydzień, upamiętniający mękę i śmierć Jezusa. Mimo tego jest radosnym świętem. Niedziela Palmowa zwana jest też Niedzielą Męki Pańskiej oraz Kwietną i Wierzbną. W liturgii Kościoła katolickiego jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na Święto Paschy. W tym dniu święci się palmy, na pamiątkę gałązek palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na osiołku do miasta.

29 marca 2015 r. uroczysta Suma rozpoczęła się od poświęcenia palm ustawionych na placu sanktuaryjnym. Po poświeceniu palmy procesyjnie wniesione zostały do świątyni. Ten etap trwał dość długo, gdyż wniesienie i ustawienie wielometrowych palm wymaga sporej siły i pewnych umiejętności.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów również ma swój wkład w uroczyste obchody Niedzieli Palmowej. W tym roku przygotowało dwanaście palm. Jedna z nich znalazła się w gronie najwyższych spośród przyniesionych do świątyni, gdyż liczyła ponad siedem metrów. Tym wynikiem uklasowała się na drugim miejscu.

Wśród najwyższych palm  znalazły się przygotowane przez państwa Zofię i Andrzeja Maj, Annę Ciećko oraz Barbarę i Piotra Janduła, a także Akcję Katolicką. Najwyższą palmę wykonała rodzina Jandułów. Piękne palmy zaprezentowali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej, dzieci z przedszkola oraz wiele innych osób i rodzin z Tuligłów. Tym razem jedną z palm przygotowali i przywieźli pielgrzymi z Łańcuta. Obecnie świątynię zdobi dwadzieścia trzy piękne palmy. Każda jest inna, niepowtarzalna, wyjątkowa. Jedne wykonane zostały z suszonych kwiatów i ziół, inne z kwiatów z kolorowej bibuły. Odmienny charakter ma palma wykonana z gałązek wierzby, które nawiązują do określenia Niedziela Kwietna i Wierzbna. Wierzbowe witki, przystrojone kwiatami, symbolizują zmartwychwstanie i odrodzenie życia. Inną, wykonaną ciekawą techniką, przyniosła Zuzia Wojdyło.

Część z poświęconych palm została zaniesiona do domów, by tam tworzyć świąteczny nastrój.

Cieszy fakt, że tradycja nie zanika. Ważne, by wykonywanie palm wielkanocnych budowało więzi rodzinne i społeczne oraz stanowiło istotny etap w przygotowaniu do obchodów Wielkiego Tygodnia i świętowania Zmartwychwstania Chrystusa.

W "Życiu Podkarpackim" zamieszczony został artykuł na temat obchodów Niedzieli Palmowej w Tuligłowach.

https://www.zycie.pl/informacje/artykul/1493,kilkumetrowe-palmy-w-tuliglowach